Wilno

Wilno (Litwa)

Wilno, stolica Litwy, to idealne miejsce na urlop dla każdego miłośnika historii, który pragnie odkrywać drzemiące głęboko w jej murach tajemnice. Liczne zabytki pozwalają poznać bogatą kulturę dwóch cywilizacji: łacińskiej oraz bizantyjskiej, które wzajemnie się przenikają, stanowiąc o unikatowości metropolii.

Spędzając wczasy w tym tętniącym życiem mieście warto przede wszystkim udać się na Starówkę, która wpisana została na listę UNESCO. Znajduje się tam wiele katolickich i prawosławnych świątyń oraz domy z dobrze zachowanymi barokowymi fasadami. Ratusz w stylu klasycystycznym jest dziś jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji. W przeszłości stanowił on miejsce premiery „Halki” Stanisława Moniuszki. Obecnie można tu zobaczyć Salę Wielką, a także częściowo gotyckie piwnice, gdzie mieści się muzeum ratusza. Na Starówce znajduje się również Pałac Prezydencki, w którym w przeszłości przebywali: car Aleksander I, król Francji Ludwik XVIII, a także Napoleon Bonaparte. Budowla wśród przybyłych tutaj turystów cieszy się sporym uznaniem.

Wizytówką Wilna jest ponadto Ostra Brama, czyli jedna z bram miejskich, wzniesiona w pierwszej poł. XVI w. w stylu gotyckim. Wewnątrz zlokalizowana jest kaplica ze słynnym obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej. Wśród zabytków architektury sakralnej szczególną uwagę należy zwrócić na: katedrę św. Stanisława, kościół św. Anny, św. Jana, św. Piotra i Pawła oraz kościół św. Michała Archanioła wraz z klasztorem Bernardynek. Przechadzając się po mieście warto zajść na Aleję Giedymina, uważaną za najbardziej reprezentacyjną w Wilnie, gdzie usytuowane są.: sejm, Trybunał Konstytucyjny oraz Biblioteka Narodowa. Wieczorem można zaś wybrać się na spektakl do pobliskiego Narodowego Teatru Dramatycznego.

Ważnym obiektem litewskiej stolicy jest ponadto Uniwersytet Stefana Batorego, który zachwyca przepiękną XVIII-wieczną Salą Lelewela, Salą Smuglewicza, barokowo-klasycystyczną Salą Białą oraz klasycystyczną Kolumnową. Kolejnym symbolem miasta jest pałac w Werkach, zlokalizowany w parku, na wzgórzu nad Wilią. Zwiedzając Wilno nie można także pominąć słynnego muzeum Adama Mickiewicza, które prezentuje życie oraz twórczość poety. Do innych znanych zabytków należą: Kiensa, Muzeum Ofiar Ludobójstwa, cerkiew św. Praskiewy oraz nekropolia na Rossie.

Dodaj komentarz

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.