Berlin

Stolica Niemiec jest chętnie odwiedzana przez polskich turystów, nie tylko ze względu na bliskie położenie. Jest to miasto pełne interesujących zabytków, które zadowolą nawet najbardziej wymagające osoby. Wybierając się na krótką wycieczkę do Berlina, dobrze wiedzieć, jakie atrakcje są szczególnie warte uwagi.

Najważniejsze zabytki

Nie sposób odwiedzić stolicy Niemiec, nie robiąc pamiątkowego zdjęcia pod legendarną Bramą Brandenburską. Ta klasycystyczna budowla jest ważnym punktem orientacyjnym na mapie miasta, spotkamy tutaj rzesze turystów z całego świata. Warto również przespacerować się wzdłuż Pomnika Pomordowanych Żydów Europy. To minimalistyczne dzieło składa się z ponad 2700 kamiennych pomników różnej wysokości. Koniecznym punktem wycieczki w Berlinie jest również wyprawa do wschodniej części stolicy, gdzie nadal wznoszą się pozostałości Muru Berlińskiego, bogato zdobione muralami.

Wycieczka po muzeach

Nie trzeba być znawcą sztuki, aby czerpać przyjemność ze zwiedzania tamtejszych wystaw. W Muzeum Pergamońskim będziemy podziwiać starożytne eksponaty architektoniczne, m.in. Bramę Ishtar czy fasadę Sali tronowej Nabuchodonozora II. Do Nowego Muzeum warto zawitać, chociażby dla popiersia królowej Nefretete, które się tam znajduje. Największe arcydzieła malarstwa europejskiego zgromadzone są natomiast w Muzeum Bodego, a także w Starej Galerii Narodowej.

Ogród Zoologiczny

Berlin może się poszczycić jednym z największych ZOO w Europie, na jego terenie zebranych jest ponad 1500 gatunków zwierząt. Oprócz popularnych okazów, takich jak lwy, słonie czy żyrafy, spotkamy tutaj również egzotyczne pandy, a także królewskie pingwiny. Na terenie obiektu mieści się także nowoczesne Akwarium, które zamieszkują wielobarwne, morskie stworzenia z całego świata.

Dzielnica Awangardy

Aby poczuć klimat artystycznego Berlina, warto udać się do dzielnicy Kreuzberg, którą przez lata zamieszkiwali muzycy, artyści oraz imigranci. Tamtejsze budynki bogato zdobione są muralami i plakatami informującymi o wydarzeniach kulturalnych. Na każdym kroku spotkamy lokale gastronomiczne serwujące potrawy z całego świata, puby muzyczne, księgarnie oraz galerie sztuki. Kreuzberg nigdy nie śpi, nocami odbywają się tutaj liczne koncerty i inne wydarzenia artystyczne.