Bodrum w Turcji

Turcja: Bodrum

Bodrum to niezwykłe miasto ulokowane w południowo-zachodniej Turcji nad brzegiem morza Egejskiego w zatoce Gokova. Zachwyca przepięknymi widokami, ciepłą i krystalicznie ciepłą wodą, malowniczymi plażami, a także licznymi dyskotekami i pubami, w których zabawa trwa do białego rana. Bodrum to turystyczny kurort z rozbudowaną bazą hotelową i gastronomiczną, który posiada idealne warunki do uprawiania sportów wodnych, rejsów pod żaglami, a także do imprezowania oraz odpoczywania wśród gorących promienia słońca (link).

Prócz modnych klubów i dyskotek w Bodrum można odnaleźć niezwykle ciekawe zabytki. Jednym z nich jest zamek Św. Piotra, który stanowi wizytówkę miasta i zarazem najczęściej odwiedzane miejsce przez turystów. Budowa tej twierdzy trwała od 1402 aż do 1522 roku. Joannici tworząc zamek utworzyli pięć wież, z których czterem nadano nazwy pochodzące od narodowości osób wchodzących w skład zakonu, czyli można podziwiać Wieżę Włoską, Francuską, Niemiecką oraz Angielską. Piąta wieża zaś to Wieża Wężowa.

W Bodrum warto również zobaczyć Amfiteatr, który znajduje się na zboczu wzgórza. Dawniej mógł on mieścić aż 13 tysięcy widzów, a składa się on ze sceny, miejsca dla widzów oraz miejsca dla chóru. Do dziś zachwyca swoją wyjątkowością oraz ogromną przestrzenią. W 1973 roku Amfiteatr stał się muzeum pod gołym niebem.

Pięknym i dość niezwykłym zabytkiem jest także Mauzoleum, grobowiec zbudowany dla króla Karii Mauzolosa przez siostrę i żonę Artemizję II. Tworzyli do najbardziej znani rzeźbiarze oraz architekci świata starożytnego. Mauzoleum zostało zaliczone do siedmiu antycznych cudów świata i po dziś dzień zachwyca, choć wielokrotnie ulegało ono zniszczeniu przez powtarzające się trzęsienia ziemi. Dziś można podziwiać jedynie fundamenty grobowca, który kiedyś wzbudzał podziw. Niedaleko Mauzoleum ulokowane jest muzeum, w którym można zobaczyć makiety starożytnej konstrukcji i wyobrazić sobie tę niezwykłą budowlę.

Będąc w Bodrum warto zobaczyć także zachodnią bramę do miasta – Bramę Myndos. Powstała ona w 364 roku p.n.e. i jest częścią aż 7 kilometrów fortyfikacji miejskich. To tutaj właśnie odbywały się walki w czasie oblężenia miasta przez Aleksandra Wielkiego i choć została ona doszczętnie niemal zniszczona to niedawno miała miejsce jej renowacja.

Bodrum to także wiatraki. Skierowane są one na północny zachód, a powstały w połowie XVIII wieku. Choć tylko dwa z nich zachowały się w dość dobrym stanie to jednak warto je zobaczyć i pospacerować wśród pięknych wzgórz i drzew oliwnych. Można tu również zachwycić się malowniczą panoramą miasta.

Dodaj komentarz

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.