Dubrownik

Dubrownik to niesamowite miejsce, przepiękne i magiczne, które nie bez powodu nazywane jest „perłą Adriatyku”. Każdy kto chce dać się oczarować Chorwacji powinien choć parę dni poświęcić na to, by poznać to miasto, bowiem niewątpliwie warto tu zostać na dłużej. Ulokowane jest ono w okolicach najpiękniejszego pasu wybrzeża w całym kraju, a zabytki i krajobrazy, które ukazuje na długo pozostają w pamięci.

Przechadzając się po Dubrowniku nie sposób nie zauważyć murów obronnych, które okalają tą niesamowitą metropolię. Ich wysokość sięga 25 metrów, a historia rozpoczyna się około IX wieku. Mury wzmacniane są przez okrągłe i kwadratowe wieże, a także pięć bastionów. Spacer wokół nich to cudowny pomysł na zachwycenie się widokiem Dubrownika jak i jego okolic.

Kolejnym wartym odwiedzenia miejscem jest oczywiście główna ulica miasta, czyli Placa, a obok niej kościół św. Zbawiciela oraz Wielka Fontanna Onufrego. Ta ostatnia zachwyca rzeźbionymi maskami, których po trzęsieniu ziemi pozostało jedynie szesnaście, a także tym, że prawie w ogóle nie przypomina fontanny. Co ciekawe podobno spełnia życzenia, lecz tylko wtedy, gdy umyje się ręce pod wodą spływająca z każdej maski idąc zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Dobrze jest także na dłużej zatrzymać się na Placu Luza i zajrzeć do jednego z najważniejszych zabytków Dubrownika, czyli pałacu Sponza, który jako jeden z niewielu pozostał w całości po trzęsieniu ziemi mającym miejsce w 1667 roku. Budynek te to mieszanka stylów gotyckiego i renesansowego i obecnie jest on siedzibą Archiwum Republiki Dubrownickiej.

Na Placu Luza, a właściwie w samym jego centrum czeka także Kolumna Rolanda, obok której często spotykają się zarówno mieszkańcy jak i turyści. Kolumna ta ukazuje słynnego rycerza pochodzącego ze średniowiecza - Rolanda i przez wiele lat stanowiła ona niejako symbol wolności miasta.

Wśród wartych uwagi pałaców Dubrownika znajduje się także Pałac Rektorów, który jest podobny do znanego na całym świecie Pałacu Dożów. Budynek ten potrafi zachwycić dziedzińcem z krużgankami, niezwykle urokliwie zdobionymi kolumnami z marmuru pochodzącego z Korculi oraz atmosferą dawnego, starego Dubrownika, tak jakby czas się tutaj zatrzymał.

Chorwacja posiada wiele skarbów, niewątpliwie jednak „perła Adriatyku” jest jednym z największych cudów tego kraju. Obecność rajskich plaż, cudownego słońca i atmosfery relaksu dodatkowo zachęca, by dać sobie tyle czasu ile potrzeba na zobaczenie wszystkiego, co oferuje turystom niesamowity Dubrownik.

Dodaj komentarz

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.