Paryż

Paryż to miasto miłości, pełne romantycznych zakamarków i miejsc, które warto zobaczyć. Na zwiedzających czekają muzea, restauracje, liczne teatry zabytki, czy też eleganckie domy. Znajduje się on we Francji, w samym jej centrum – nad Sekwaną. Choć można tu wybrać się o każdej porze roku, warto pamiętać iż w czasie sezonu – późną wiosną i latem jest tu gwarnie i tłumnie. Dla ceniących sobie spokój najodpowiedniejszym czasem będą więc tygodnie przed lub po sezonie.

Charakterystycznym miejscem dla Paryża i budowlą kojarzoną z tym miastem jest oczywiście Wieża Eiffla. To najwyższa wieża w samym Paryżu oraz piąta pod względem wysokości w Europie. Bywa ona nazywana ‘Żelazną dama’. Można ją znaleźć na północno-zachodnim krańcu Pola Marsowego, w zachodniej części miasta. To atrakcja nie spełniająca żadnej funkcji, jednakże zachwyca ona przybywających tłumnie do Francji turystów, a także jest niesamowitym kredo inżynierii XIX wieku. Wieża Eiffla była obiektem stworzonym na potrzeby Wystawy Światowej 1880 roku, którą zorganizowano z okazji setnej już rocznicy rewolucji francuskiej. Warto choć raz w życiu ją zobaczyć.

Na prawym brzegu Sekwany natomiast czeka niezwykły Luwr, dawny pałac królewski, a obecnie jedno z najbardziej znanych muzeów na świecie. To ogromny zespół budynków z kilku epok, którego rozbudowa miała miejsce w drugiej połowie XIV wieku. Został on także przebudowany na rezydencję renesansową za panowania Franciszka I. Niedługo po przeniesieniu do Wersalu dworu Luwr został oddany artystom, a w 1793 otwarto tu centralne muzeum republiki. To budynek pełen dzieł sztuki nie spotykanych nigdzie indziej. Szklana piramida znajdująca się na dziedzińcu przed wejściem oświetla wielki hall, dzięki czemu Luwr można podziwiać nocą. Szczególnie okazałe działy to rozmaitości sztuki starożytnej oraz dzieła najwybitniejszych malarzy z całej Europy.

W Paryżu znajduje się także jedna z najsłynniejszych sakralnych budowli gotyckich na świecie, czyli Katedra Notre Dame. Znajduje się ona w południowo-wschodniej części wyspy Île de la Cité, która usytuowana jest w najstarszej części Paryża. Katedra dotrwała do dziś niemal w idealnym stanie, zachwyca wysokimi sklepieniami, wspaniałymi rozetami witrażami. To budowla pięcionawowa, z wydłużonym prezbiterium, krótkim transeptem oraz podwójnym obejściem. Najstarsze figury znajdujące się we wnętrzu katedry pochodzą z II połowy XII wieku. Warto zobaczyć taras widokowy, który usytuowany jest na wieży południowej oraz trzy portale wejściowe i Galerię Królów. Katedra Notre Dame bowiem to niesamowite miejsce, pełne niezwykłości.

Będąc w Paryżu warto odwiedzić jeszcze takie miejsca jak Łuk Triumfalny, Bazylika Świętego Serca, Panteon, Pola Marsowe, Pola Elizejskie, Cmentarz Pere- Lachaise, Grande Arche de la Defense, czy Ogród Luksemburski. To oczywiście tylko nieliczne propozycje, bowiem Paryż słynie z ogromu miejsc pełnych sztuki, piękna i wartych, by je zobaczyć. Więcej informacji o Paryżu - lovetotravel.pl

Dodaj komentarz

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.