Pekin

Pekin - drugie co do wielkości miasto Chin i zarazem ich stolica to miejsce, w którym mieszczą się najstarsze zabytki w kraju, a jednocześnie jest to nowoczesna metropolia. Pekin położony jest 160 km od Morza Żółtego, na północnym krańcu niziny Chińskiej. To niesamowicie ciekawe miasto pod względem architektonicznym.

Właśnie w Pekinie znajduje się jeden z największych kompleksów pałacowych świata, w którym według legendy mieści się 9999 pokoi. To Zakazane Miasto, bowiem kiedyś wstęp do jego wnętrza miała jedynie najbliższa rodzina cesarza, a także eunuchowie oraz najważniejsi urzędnicy państwowi. Przez około pięć wieków mieszkało tu 24 cesarzy. W 1924 roku Zakazane Miasto przekształciło się w muzeum, które zamknięto po okupacji Chińskiej Republiki Ludowej. Dopiero w 1965 roku zostało ponownie otwarte jako Muzeum Pałacowe. Kompleks ten jest jednym z najlepszych przykładów tradycyjnej architektury pałacowej. Jest on usytuowany na osi północ-południe i co ciekawe wzniesiony zgodnie z zasadami feng shui. Pozytywny wpływ energii yang możliwy jest dzięki wejściom od strony południowej, co jednocześnie chroni przed działaniem yin, które może być szkodliwe. Zakazane Miasto otoczone było 10-metrowym murem oraz fosą szeroką na 58 metrów. To przepiękny kompleks o czerwonych ścianach, bogato zdobionych dachach oraz kasetonowych plafonach z wizerunkami smoków. W 1987 roku został on wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Będąc w Pekinie warto zobaczyć również niezwykle ciekawą Świątynię Nieba, plac Niebiańskiego Spokoju, czy też Pomnik Bohaterów Ludowych, który jest ozdobiony dziesięcioma płaskorzeźbami obrazującymi wydarzenia z nowoczesnej historii Chin. A to dopiero początek atrakcji. Pekin bowiem to miasto paradoksów, warto je odkrywać i nieustannie zaskakiwać się na nowo.

Dodaj komentarz

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.