Rzym

Miasto pełne historii, antyczny Rzym, posiada bardzo wiele miejsc, które warto zobaczyć. Zabytki, parki pełne zieleni, romantyczne zaułki – Rzym zaskakuje swoją ponadczasowością. Znajduje się on w środkowych Włoszech nad rzeką Tyber. Panuje tu klimat śródziemnomorski, a latem temperatura wynosi średnio 30 stopni, wtedy też odbywa się wiele koncertów i festiwali. Najspokojniejszymi miesiącami są kwiecień i październik.

Wizytówką Wiecznego Miasta jest niewątpliwie Koloseum, starożytny cyrk gladiatorów. Jego budowę rozpoczął cesarz Wespazjan, a jego synowie dokończyli dzieło. Nazwa "Koloseum" pochodzi od 40-metrowego Kolosa, posągu Nerona z brązu, który zniknął po najeździe Gotów. Amfiteatr służył jako arena do walki gladiatorów, pierwotnie pokrywała go też nawierzchnia specjalnie do tego przeznaczona. Zarówno naokoło jak i w środku znajdował się system korytarzy, a w nich przejścia dla gladiatorów, klatki dla zwierząt, a także dźwigi wnoszące je na scenę. Przez wiele stuleci Koloseum stanowiło największy kamieniołom Rzymu, jego rozbiórka zakończyła się w XVIII wieku, gdy zabronił jej ówczesny papież Benedykt XIV. Dzięki temu ruiny ogromnego Koloseum można podziwiać po dzień dzisiejszy.

Rzym to także "Świątynia wszystkich Bogów", czyli słynny Panteon. Powstał on w 125 roku n.e., by uczcić siedem najważniejszych bogów rzymskich. Projektantem i fundatorem budowli był Marek Agryppa, a powstała ona na Polu Marsowym. Panteon pokryty jest ogromna kopułą z betonu, która na szczycie posiada centralny otwór o średnicy 9 metrów, nazywany „okiem”. Przed wejściem do środka znajduje się trzyrzędowy portyk 16 kolumn, które ustawione są w porządku korynckim. Do wnętrza świątyni prowadzą ciężkie, monumentalne drzwi odlane z brązu. A na ścianie wewnętrznej można podziwiać również odlanych z brązu siedem bóstw – Plutona, Saturna, Merkurego, Wenus, Neptuna, Marsa i Jowisza. Panteon to najlepiej zachowany budynek z czasów antycznych, nie można go pominąć w czasie zwiedzania.

Rzym to także plac Campo de'Fiori, Kapitol, plac Santa Maria in Trastevere, Schody Hiszpańskie, Fontanna di Trevi, czy też plac Wenecki. A to tylko kilka z ogromnej ilości miejsc wartych zobaczenie w "Wiecznym Mieście". Najlepiej zarezerwować sobie choć kilka dni, by mów odczuć panującą tu atmosferę.

Dodaj komentarz

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.