Wenecja

Na północy Włoch, nad Morzem Adriatyckim, znajduje się niesamowite miasto pełne kanałów, uważane za niezwykle romantyczne - Wenecja. Położona jest ona na 118 wysepkach, a jej klimat jest łagodny. W lecie średnia temperatura wynosi 23 stopnie, a najbardziej deszczowym miesiącem jest październik. Największym świętem miasta jest karnawał, pełen barw i muzyki.

Sercem Wenecji jest niewątpliwie Plac św. Marka. Na placu tym znajdują się najznamienitsze zabytki miasta, takie jak Bazylika św. Marka, czy też Pałac Dożów. Bazylika znajduje się w centrum placu. To budowla na planie krzyża greckiego z pięcioma kopułami. W jej wnętrzu można podziwiać cudowne mozaiki, jedne z najpiękniejszych na świecie. Bazylika ozdobiona jest cennymi marmurami a także kamieniami półszlachetnymi. Będąc na Placu św. Marka warto także po przechadzać się po eleganckich restauracjach oraz kawiarniach oraz wypocząć w paru z nich. Ciekawym miejscem może okazać się ciasna i przytulna winiarnia Vino Vino, w której można pokusić się o pyszną przekąskę, czy też skorzystać z dużego wyboru win bądź kieliszka wypijanego duszkiem do zakąsek, czyli ombre. Historyczną kawiarnią, która nocą zamienia się w bar z dj-em jest natomiast Aurora. Na placu św. Marka można więc z powodzeniem spędzić cały dzień i ani przez chwilę nie dopadnie nas nuda.

Ciekawym miejscem jest także Pałac Dożów, który był siedzibą weneckiego rządku aż do IX wieku. Był on centrum Republiki, w którym znajdowały się kancelarie, ogromne sale obrad, ukryte komnaty, zbrojownie, izba tortur oraz więzienie. Pałac reprezentuje połączenie różnych stylów, od mauretańskiego, przez gotycki, po renesansowy. Elewacje są wykonane z różowego marmuru, a wspierają je arkady z istryjskiego kamienia. To wszystko sprawia, że owe gotyckie fasady są uważane za jedne z najpiękniejszych na świecie. Jeśli ktoś pragnie zobaczyć sekretne komnaty Pałacu Dożów koniecznie powinien wybrać się na wycieczkę po Tajemnej trasie.

Będąc w Wenecji warto zobaczyć również Most Westchnień, Wieżę Zegarową, budynki Starej i Nowej Prokuracji, kościół San Giorgo Maggiore oraz Pizzettę. A to dopiero początek atrakcji tego niesamowitego miasta.

Dodaj komentarz

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.